На овој локацији тренутно нема најављених дешавања. Погледајте дешавања на другим локацијама.
Вождовац
Одељење библиотекa „Доситеј Обрадовић”, Вождовац
Библиотека „Доситеј Обрадовић” на Вождовцу има изузетно занимљиву и дугу историју која досеже до првих деценија 20. века. Вождовац је, као градско насеље, формиран крајем 19. века. После Првог светског рата, захваљујући електрификацији и изградњи водовода, територија се насељава интензивније. Највећи део становништва са обода регије чинили су лошије плаћени радници и занатлије, а централни део чиновници.
После 1920. године на Вождовцу се, као и у осталим градским насељима, формирају одбори за улепшавање предграђа. Њихов задатак био је брига о просвети и култури, али и комунална проблематика. Ово друштво на Вождовцу (Душановац) отвара 1926. године прву основну школу, а 1930. и другу. У жељи да развије културни живот, почетком 1933. друштво отвара библиотеку под називом Библиотека и читаоница Горњи Вождовац. Библиотека се издржава од чланарине која износи 1 динар месечно. Била је смештена у малој радњи у Улици војводе Степе бр. 287. Првих неколико стотина књига добијено је бесплатно, а неколико листова и часописа овој библиотеци бесплатно шаљу своја издања. Запослених није било и сви послови радили су се добровољно. У библиотеци су се одржавали курсеви француског језика и стенографије, а постојале су и драмска, музичка, шаховска и спортска секција.
Убрзо простор у којем је библиотека радила постаје тесан, а и одсуство слуха од стране тадашње власти утиче на елан који лагано јењава. Но, баш тог лета, издавала се у закуп зграда кумодрашке општине. Добровољним прилозима сакупљена су средства за плаћање закупнине и Библиотека на лицитацији добија зграду. Добровољним радом читава зграда је реновирана. Апелима за помоћ од редакција часописа, издавачких кућа, књижара, спортских клубова, продавница спортске опреме и музичких реквизита зграда се у потпуности опрема. Добијено је више од хиљаду књига, бесплатне преплате на листове и часописе, неколико музичких инструмената и опрема за фудбалски клуб. Грађани су поклонили и неколико тепиха, полице и столове, а и фотеље. У октобру 1930. организовано је свечано отварање пријатно и садржајно опремљене нове библиотеке. У дану отварања уписано је сто педесет утемељивача, добротвора и помагача, који су, уплативши значајна средства, помогли рад Библиотеке у прво време. Музичка секција, чији је оркестар свирао недељом и празницима, организовала је игранке, а средства од забаве коришћена су за повећање књижног фонда. Библиотека је убрзо добила и помоћ градске општине и развијала се до 1937. године.
У предратним годинама рад библиотеке стагнира. У послератним годинама, Вождовац се развија у урбанизовану средину. Пораст становништва приметан је како у сеоским тако и у градским срединама. Иницијатива за поновним отварањем библиотеке, сада у 6. реону, јавила се већ 1945. године. На дан 8. јуна Народни одбор доноси одлуку о отварању библиотеке. Неколико просветних радника школе „Доситеј Обрадовић“ креће да прикупља фонд. Сакупљено је око 3.000 књига, а део фонда новоосноване библиотеке чинио је и сачувани део књига предратне Библиотеке и читаонице Горњи Вождовац. Библиотека је, нешто касније, добила и насељске читаонице (касније библиотеке): у Маринковој Бари, на Бањици и на Лекином Брду. Библиотека има фонд од око 4.000 књига. Бави се и популарисањем књижевности, те се организују књижевне вечери посвећене великим писцима: Толстоју, Шекспиру, Шантићу, организују се читалачки кружоци и изложбе књига. Централна библиотека 1964. године добија име Библиотека „Доситеј Обрадовић”. Огранци настају и у Кумодражу, Пиносави и Јајинцима.
Године 1989, након референдума, библиотеке Општине Вождовац интегрисане су са Библиотеком града Београда и од тада библиотеке територијално распоређене на овој општини раде као организационе јединице Библиотеке града Београда. Има их пет.
Запослени у библиотекама труде се да програмским активностима привуку што већи број корисника, нарочито деце. У то име, у просторијама библиотека одржавају се промоције књига, организују се посете деце из основних школа и вртића и у то име припремају едукативни програми намењени најмлађој популацији.
Услуге
- Књиге за одрасле
- Књиге за децу и младе
- Мултимедија (ДВД, ЦД)
- Читаоница
- Културно образовни програми
- Рачунари за кориснике
Дешавања
Огранци
Централно одељење „Доситеј Обрадовић”
субота: 8-14 часова
011 289 29 13
Огранак „Карађорђе”
среда, четвртак, петак: 8-15 часова
свака друга субота: 8-14 часова
Огранак „Филип Вишњић”
Огранак „Милутин Ускоковић”
среда, четвртак, петак: 8-15 часова
свака 1. и 3. субота у месецу: 8-14 часова
Огранак „Милорад Панић Суреп”
субота: 8-14 часова
Централно одељење „Доситеј Обрадовић”
Устаничка 125ц
011 289 14 60
011 289 29 13
bibliotekа.vozdovac@gmail.com
понедељак-петак: 8-20 часова
субота: 8-14 часова
Огранак „Карађорђе”
Војводе Степе 112 011 24 91 557 biblioteka.vojvodestepe@gmail.com
понедељак-уторак: 12-19 часова
среда, четвртак, петак: 8-15 часова
свака друга субота: 8-14 часова
Огранак „Филип Вишњић”
Војводе Степе 261 011 24 66 780 biblioteka.filipvisnjic@gmail.com
понедељак-петак: 8-19 часова
Огранак „Милутин Ускоковић”
Браће Јерковић 97 011 39 81 859 biblioteka.jerkovic@gmail.com
понедељак и уторак: 12-19 часова
среда, четвртак, петак: 8-15 часова
свака 1. и 3. субота у месецу: 8-14 часова
Огранак „Милорад Панић Суреп”
Генерала Љубомира Милића 3 011 63 06 434 biblioteka.stepa@gmail.com
понедељак-петак: 8-19 часова
субота: 8-14 часова